W dzisiejszych czasach istnieje wiele rodzajów diet, które mogą służyć wspomaganiu stylu życia, kontroli masy ciała lub działające pozytywnie na organizm.
Dieta bezglutenowa należy do tej ostatniej grupy. Na czym polega, jakie są jej zalety i wady?
Podstawowe informacje nt. glutenu i diety bezglutenowej
Gluten jest mieszaniną dwóch białek roślinnych, gluteniny i gliadyny. Występuje w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Występowanie glutenu w diecie jest dużą przeszkodą dla osób, które chorują na celiakię, nadwrażliwość lub uczulenie na ten składnik. W związku z tym dieta oparta na zbożach glutenowych została z myślą właśnie dla nich.
Dieta bezglutenowa polega na tym, by zachować w jadłospisie produkty zbożowe, jednak unikając surowców zawierających gluten. Można więc wykorzystywać kukurydzę, komosę ryżową, ryż, amarantus i wiele innych, a także mąki z tych produktów lub ich mieszanek. Obecnie są to produkty łatwo dostępne, dzięki czemu rezygnacja z glutenu nie oznacza utraty ulubionych smaków – można więc stworzyć lub kupić ulubione wypieki, słodycze, a nawet paluszki. Popularność zyskują także dostępne w piekarniach chleby, ciastka czy pączki.
Istnieje także grupa produktów, gdzie może występować gluten, dlatego należy uważnie czytać etykiety jogurtów owocowych, wędlin, kasz i wielu innych. Zaleca się, by w diecie stosować przede wszystkim zboża bezglutenowe oraz kupowanie produktów certyfikowanych. Znak Przekreślonego Kłosa oznacza, że produkt zawiera do 20 miligramów glutenu na kilogram danej potrawy. Na rynku dostępne są produkty takie, jak płatki śniadaniowe, makarony lub wyroby piekarnicze oznaczone takim symbolem i są one bezpieczne dla celiaków.