Czy sporadyczne niedojadanie może być skutecznym sposobem na zdrowe zrzucenie zbędnych kilogramów bez efektów jojo i poprawienie funkcji swojego organizmu?
Jest to dość kontrowersyjna teza, która znalazła wielu zwolenników, ale też sceptyków.
Na czym polega dieta 5:2 dr Mosleya?
Założeniem diety dr Mosleya jest spożywanie posiłków o kaloryczności przewidzianej dla naszej płci oraz aktywności przez 5 dni w tygodniu, natomiast w dwa pozostałe dni tygodnia spożywanie posiłków w granicy 500 kcal dla kobiet i 600 kcal dla mężczyzn. Jest to więc częściowe poszczenie. Dieta dobrze sprawdzi się w momencie, gdy podczas pięciu dni bez postu nie będziemy przekraczać swojego zapotrzebowania kalorycznego albo będziemy jeść mniej – w ten sposób organizm nie zacznie odkładać tkanki tłuszczowej na „czarną godzinę”.
Dr Mosley proponuje, by w dni niepostne znaleźć czas na 5 posiłków, a 500 czy 600 kcal podczas dni postnych rozłożyć na dwa zbilansowane posiłki. Warto zastosować też powszechne zasady zdrowego odżywiania, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka, tłuszczy i węglowodanów.
Stosowanie diety 5:2 niesie korzyści nie tylko związane z utratą nadprogramowej masy ciała, ale także wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. Artykuły o zdrowym odchudzaniu znajdziesz w serwisie www.argumenty.pl.
Badania wykazują kilka znaczących zalet sporadycznego niedojadania (diety 5:2) takich jak
- Skuteczna utrata kilogramów
- Obniżenie poziomu IGF-1, co znacznie obniża ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe oraz choroby wieku starszego
- Aktywizacja genów naprawczych
- Poprawa pracy trzustki i efektywności wytwarzanej insuliny
- Ogólna poprawa nastroju i samopoczucia
Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania diety 5:2?
Taki sposób odżywiania nie jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę typu 1 czy cierpiących z powodu zaburzeń żywieniowych. Ze względów bezpieczeństwa osoby wychudzone również nie powinny stosować diety dr Mosleya, podobnie jak dzieci, które do osiemnastego roku życia są w fazie wzrostu.